Loading Posts...

Biri Efsane mi Dedi ???

kapak

Son zamanlarda aldığım en kötü haberlerden biriydi Muhammed Ali’nin vefatı. Her hareketi, sözü, davranışıyla örnek olmuş bir kişilikti kendisi.
“Bir insanı gücü şampiyon yapar ama karakteri şampiyon kalmasını sağlar” sözleri tam da Muhammed Ali’yi açıklamıyor mu sizce de ?
Peki Muhammed Ali tam olarak kimdir ve hayatında damga vuran olaylar nelerdir. Yazımda bu konulardan bahsedicem beyler.

330108-24105786-2560-1440

Cassius Marcellus Clay Jr. isimli kahramanımız 1942 yılında Kentucky de dünyaya gözlerini açmış. bu gördüğünüz isim tabiki de müslüman olmadan önceki ismiydi.
12 yaşında boks oynamaya başlası ve çokkısa bir zamanda National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlarda kendine yer buldu. 18 yaşında katıldığı roma olimpiyatlarında ise altın madalya alarak kendini dünyaya tanıttı kral.

dünya şampiyonluğu

Bundan sadece 4 yıl sonra büyük bir başarı göstererek S. Liston’u yenip dünya şampiyonu oldu. Dünya şampiyonluğu onun için tamamen bir dönüm noktası oldu çünkü bu başarısının ardından müslüman olduğunu açıkladı ve Muhammed Ali ismini aldı.

muhammed-ali-clay-5-yil-hapis-ve-10-bin-dolar-para-cezasi

Şampiyonluktan 3 yıl sonra 67-70 yılları arasında boksa ara vermek zorunda kaldı. Bu arada askerlik yaşı gelmişti ama “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” sözlerinin arkasından Vietnam savaşına gitmeyerek tepki çekti, 5 yıl ve 10.000 $ para cezasına çarptırıldı.
Lisansı ve pasaportu elinden alındı, devamında iflas ettiğini açıkladı,zor günlerdi çok zor günler be. (yakın sigarayı)
Daha sonra üniversiteler de islamı anlatan konuşmalar yaparak geçimini sürmeye çalıştı ve 70 yılında temyiz davasını kazanarak lisansını geri aldı reyiz ve boksa geri döndü.

fraizer

71 yılında Asrın Maçı olarak nitelendirilen efsane maça çıktı ve Fraizer ile karşılaştı. Bu maçta Nakavt olarak hayatında ilk defa maç kaybetti Muhammed Ali. Zaten kimse kazanmasını beklemiyordu çünkü boksa verdiği uzun aradan sonra bu maça hazır değildi. Daha sonradan Fraizer‘ı yendi tabi hem de nakavtla. Bırakır mı kral kolay kolay.

040620160931394784631

78 yılında boksu şampiyon olarak bıraktı. ama 84 yılında Parkinson a yakalanmasına rağmen bunu saklayarak büyük paralar karşılığı 2 ünvan maçına çıktı ve bunları da kaybetti malesef.

saddam

Boks yaşamında sonra bir çok girişimi oldu sosyal hayatla ilgili. bunlardan bir tanesi de körfez savaşından sonra Amerikalı rehinelerin bırakılması için Saddam ile görüşmeye gitmesi oldu.

uiauia_7331

Yine bir seferinde Castro ile olan konuşması hafızalardan silinmez.
Castro: “At bakalım şuraya bi yumruk”
Muhammed Ali: “Seni Amerika yıkamamış ben nasıl yıkayım

Anlattıkça bitmeyecek bir sürü hikayesi var Muhammed Ali. Onu asla unutmayacağız ve anmaktan da bıkmayacağız.
mekanın cennet olsun koca yürekli şampiyon

w_761_2

Leave a Comment

Loading Posts...