Loading Posts...

“Güzel Bir Sözle Alabileceğinizden Daha Fazlasını, Güzel Bir Söz ve Bir Silah ile Alabilirsiniz.” Alphonse CAPONE

maxresdefault (2)

Efendime söyleyim bir yazar arkadaşım gitmiş Escobar’ı yazmış. İyi, olsundu. Ama bir ayrıntıyı atlamış. Kardeeşiimm italyan Baba’mıza saygısızlık olmadı mı ? Oldu dediğini duyar gibiyim. Olsun.

al_capone_by_abangfarhan-d39o7cd

Al Capone İtalyan asıllı bir amerikan mafya babasıdır. BABA diyorum çünkü kendisi bunu hak etmiştir.

1899 doğumlu babamız aslıda bir filozof, hayır hayır bir alim.

Krizi fırsata çeviren kişiliği, zor zamanlarda her zaman kendine bir kapı aralayan ve bu kapıdan geçerek kendine saraylar yaratan bir mimar.

Büyük buhran zamanında neredeyse hükümetin başına geçebilecek bir pozisyona gelen babamız filmlere efsanelere konu olmuştur.

Barmen olarak bu yola başlayan Capone, bu dönemde tanıştığı çete liderleriyle iyi ilişkiler kurar ve o efsanelere konu olan BABA ismini kazanmak için ilk adımını atmış olur.

Barmenlik yaparken kavgalara karışan ve barda laf attığı bir kızın sevgilisi tarafından yüzüne aldığı bıçak darbesi ile artık yeni bir lakabı vardır. Yaralı Yüz (Scarface). Bu isim tanıdık geliyor dimi. Gelir tabi. Gelmediyse gidin filmini izleyin.

Efendime tekrar söyleyim, çetelerle olan iyi ilişkileri onu doğrudan suç dünyasının ortasına atar ve piyasa da sözü geçen bir tetikçi olur. Uçanı kaçanı vuran, caniliğin beden bulduğu haldir kendileri.

al_capone_2

“Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi iςin dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi iςin dua ettim.”

Bu sözü hepimiz severiz. Hayata bakış açısını muhteşem özetlemiştir. Birşeyi istiyorsan git ve al. Her ne yol olursa yap.

Sonrası?

Sonrasını, sonra düşünürsün. Yap!!!

personalities-al-capone

“Sevgililer Günü Katliamı”

Bu da mı tanıdık geldi. Yok artık!

Evet. Filmlere konu olan, herkesin bildiği olay Al Capone tarafından gerçekleştirilmiştir.

Babamızın gerçekleştirdiği en kanlı olaydır. Rakip “Bugs Moran” çetesinde silahsız 6 kişiyi ve bir sivili, polis kıyafetleri giyen adamlarına duvara dizdirerek kurşunlayan o olay.

Yazdık, çizdik evet ama işin ilginç tarafı polisler hiçbir zaman bu olayları onun üzerine yıkamamıştır. Hapis yatan babamızın suçu neydi biliyor musunuz ? Vergi kaçakçılığı 😀 Bence komik.

Neyse Babamızın hayatından bizlere bir kesit sunan “The Untouchables”  filmini izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

5f8f8aa98c57ca8d19e4fbfc90678260

 

Leave a Comment

Loading Posts...