Loading Posts...

Korku Dolu Bir Hapishane: Alcatraz !!!

kapak

Amerika’da yer alan bir çok diziye, filme konu olmuş bir efsaneden bahsedicem bugün sizlere beyler.

San Francisco yakınlarında yer alan bu hapishane adanın ismini alarak kurulmuştur. Hapishaneden öncesine de bakarsak adanın da jeopolitik önemi yüksek.

asdasd

ilk olarak İspnyolların  yönetiminde olan ada daha sonra Amerika askeri üssü olarak kullanılmış, bu arada hapishanede kurulmuş tabi. 68 yılında yerli isyancıların bu hapishaneye aktarılması ile yavaş yavaş ünü artmıştır adanın.

Gittikçe ünü artınca büyümeye gitmiş tabi hapishane. ama öyle bulduklarını da doldurmamışlar aga. dönemin en azılı katilleri, suçluluları buraya getirilmeye başlanmış.

içi

Çünkü bu hapishanenin en önemli özelliği giren çıkamıyormuş. Gerek güvenlik önlemleri gerekse fiziki durumundan dolayı neredeyse kaçmanın imkansız olduğu bir ada haline gelmiş Alcatraz.

Bu adada çok ünlü suçluluar da ağırlanmıştır. Bunlardan bir kaçı; Al Capone, George Kelly (Makineli Tüfek), Doc Barker, Robert Franklin Stroud (Kuş Adam)

azılı

Çok sert kurallar içeren bu hapishanede kütüphaneden yararlanabilmek için bile en az 5 yıllık ve sorunsuz bir mahkum olmak gerekiyordu.

Esir kampından bir farkı olmayan bu mekanda genelde günün tamamını hücrelerinde geçirirmiş mahkumlar.

Sadece günde bir saat o da temizlik yapmak için çıkarlarmış dışarı.

Hapishaneden 14 kaçma girişi olmuş bunlardan bir kaçını sizinle paylaşayım da iyice tüyler diken olsun.

bowers-sheet
İlk Kaçma Olayı 27 Nisan 1936′da, Joe Bowers, görevi gereği çöp yakarken, adanın sınırındaki çite tırmanmaya başladı. İnmesi için yapılan ikazları reddedince, gözetleme kulesinden bir görevli tarafından vuruldu ve 20-30 metre yüksekten aşağıya düştü. Ağır yaralandı ve öldü.
The Escape Of Theodore Cole And Ralph Roe
16 Aralık 1937′da, Theodore Cole ve Ralph Roe, endüstri binasında hasır bölümünde çalışıyordu. Bir ara, penceredeki demir parmaklıkları törpüleyip kestiler. Oradan kaçıp, San Francisco Körfezi’nde kayboldular. Bu teşebbüs, şiddetli bir fırtına sırasında yapılmıştı ve körfezin dalgaları hızlı ve sertti. Çoğu kişi onların öldüğüne inanıyor. Belki de kurtulmuşlardır bilinmezz
Frank_Morris_Alcatraz
11 Haziran 1962′de, Clint Eastwood’un ‘Escape from Alcatraz’ filmiyle şöhreti yakalayan bir kaçış olayı gerçekleşti. Bu çok ilginçti. Frank Morris, John ve Clarence Anglin kardeşler, sessizce ve kimseye farkettirmeden hapishaneden kaçtılar. Şöyle ki; ‘Prison Break’ isimli popüler dizideki gibi burada da hücre duvarında bir delik açıyorlar ve bu delik, bitişinde demir parmaklıklar olan bir koridora çıkıyor. Yol hazır, Farkedilmemek için de, kendi maketlerini yapıyorlar. Hem de gerçek saçlarını da kullanarak. Yatağa yatırıyorlar maketleri, üstlerini de örtüyorlar. Koridordan havalandırmaya tırmanıyorlar. Buradaki demir çubukları büküp, çatıya çıkıyorlar. Su borularına tutunarak aşağıya iniyor ve kayıplara karışıyorlar.

Bonus: Alcatraz’ı anlatan ama olaylara fantastik bir çerçeveden yaklaşan bir dizi. İsmi de Alcatraz 😀 😀
Bence İzlemeyin 4. bölümden sonra sıkılıyosunuz, ama soran olursa genel kültür kasarsınız 😉

alcatraz

Leave a Comment

Loading Posts...